30.10.2008
LAUSUNTO nuoren rikoksesta epäillyn tilanteen selvittämistä (...) koskevaksi lainsäädännöksi
Dnro 34/2008Lausuntopyyntö OM 11/69/2008, 8.10.2008
LAUSUNTO LUONNOKSESTA HALLITUKSEN ESITYKSEKSI NUOREN RIKOKSESTA EPÄILLYN TILANTEEN SELVITTÄMISTÄ JA EHDOLLISEN VANKEUDEN VALVONTAA KOSKEVAKSI LAINSÄÄDÄNNÖKSI
Suomen Asianajajaliitolta on pyydetty lausuntoa oikeusministeriölle luonnoksesta hallituksen esitykseksi nuoren rikoksesta epäillyn tilanteen selvittämistä ja ehdollisen vankeuden valvontaa koskevaksi lainsäädännöksi.
Esityksessä ehdotetaan säädettäväksi laki nykyiset henkilötutkinnan sekä erilliset nuorisorangaistus- ja yhdyskuntapalvelun soveltuvuusselvityksen korvaavasta seuraamusselvityksestä. Samassa yhteydessä ehdotetaan, että ehdollisen vankeusrangaistuksen valvontaa koskeva sääntely kootaan omaan erillislakiin.
Suomen Asianajajaliitto pitää hyvänä sitä, että nykyistä henkilötutkintaa vastaavan seuraamusselvityksen laatiminen keskitetään Kriminaalihuoltolaitokseen ja seuraamusselvityksen laatimiseen liittyvät menettelytavat määritellään laintasoisesti. Erityisen hyvänä pidetään tavoitetta nuoren rikoksesta epäillyn sosiaalisen kokonaistilanteen mahdollisimman nopeasta selvittämisestä.
Toimivalta ja velvoite seuraamusselvityksen hankkimiseen on annettu syyttäjälle. Velvoite on rajattu syyttäjän ennakoimaan rajanvetoon sakkorangaistuksen ja muiden ankarampien seuraamusten välillä. Koska tuomioistuin ei ole sidottu syyttäjän esittämään seuraamuskannanottoon, ongelmalliseksi muodostuvat tilanteet, joissa tuomioistuin antaa ankaramman rangaistuksen ilman seuraamusselvitystä. Lähinnä kysymykseen tulevat tilanteet, joissa nuorelle annetaan rangaistukseksi ehdollista vankeutta. Kuitenkin seuraamusselvitys saattaisi sisältää sellaista rikoksentekijän olosuhteita ja tekoon liittyviä tietoja, jotka johtaisivat lievempään rangaistuslajiin.
Koska ehdollinen vankeus on nuoren kannalta erityisesti rikosrekisterimerkinnän muodossa varsin ankara rangaistus, lakiehdotuksessa tulisi seuraamusselvityksen hankkimista koskevat lopulliset velvoitteet määritellä tuomioistuimen antaman seuraamuksen näkökulmasta eikä yksinomaan syyttäjän etukäteisen arvion perusteella. Suomen Asianajajaliitto katsoo, että jos nuoren rikoksesta johtuva rangaistus olisi ankarampi kuin sakko, tulisi seuraamusselvitys aina ensin hankkia.
Lakiehdotusta (10 § Seuraamusselvityksen käsittely tuomioistuimessa) tulisi edellä olevan vuoksi täsmentää myös siten, että tuomioistuimella nimenomaan todettaisiin olevan syyttäjän kanssa rinnakkainen toimivalta pyytää seuraamusselvityksen laatimista suoraan Kriminaalihuoltolaitokselta.
Suomen Asianajajaliitto katsoo, että ehdotukseen sisältyvät ehdollisen vankeuden valvontaa koskevat säännökset selkeyttävät viranomaisen toimivaltuuksia ja siten parantavat myös valvonnan kohteena olevan nuoren oikeusturvaa.
Suomen Asianajajaliitto pitää hyvänä, että valvontatapaamisiin liittyy vaatimus selvänä olosta (ehdotetun lain 6.3 §). Ehdotukseen liittyvä päihteiden käytön valvontaa koskeva sääntely (ehdotettu 8 §) on nykyiseen oikeustilaan nähden kokonaan uutta. Koska merkintä mahdollisesta päihtymystilasta voi vaikuttaa vastaisten seuraamusselvitysten sisältöön kielteisesti ja koska päihtymystilan luotettava toteaminen edellyttää henkilöön kohdistuvia toimia, tulisi päihteiden käytön valvontaa ja toteamista koskevat menettelytavat oikeusturvasyistä säännellä nyt ehdotettua tarkemmin. Johtoa lainkohdan uudelleen muotoiluun olisi saatavissa ehdotetusta Laki valvontarangaistuksesta 11 §:stä (ks. Sähköinen valvonta, oikeusministeriön työryhmämietintöjä 2007:17).
Helsingissä 30. lokakuuta 2008
SUOMEN ASIANAJAJALIITTO
Riitta Leppiniemi
Suomen Asianajajaliiton puheenjohtaja, asianajaja
LAATIJAT
Antti Riihelä, asianajaja, Asianajotoimisto Antti Riihelä Oy, Helsinki
Suomen Asianajajaliiton lausunnot valmistellaan oikeudellisissa asiantuntijaryhmissä, joiden toiminnassa on mukana noin 120 asianajajaa. Tätä lausuntoa on valmisteltu rikosoikeuden asiantuntijaryhmässä.







