27.3.2008
Asianajajaliiton säätiön apurahat haettavina
Suomen Asianajajaliiton säätiön tarkoituksena on Suomen asianajajalaitoksen kehittäminen, asianajajien ammattitaidon ja eettisen kehityksen edistäminen sekä asianajajien ammattikunnan arvon kohottaminen.Tarkoituksensa toteuttamiseksi säätiö myöntää apurahoja asianajajille, asianajotoimistoissa työskenteleville muille lakimiehille ja oikeustieteen opiskelijoille. Edellytyksenä apurahan myöntämiselle on yleensä se, että apurahalla tuettavalla hankkeella on liityntä asianajotoimintaan.
Apurahoja on myönnetty mm. seuraaviin tarkoituksiin:
- ulkomaisiin jatko-opintoihin, jotka liittyvät asianajajan ammatissa kehittymiseen,
- palkattomaan työharjoitteluun ulkomaille
- ulkomaisiin kongressimatkoihin
- opiskelijoiden osallistumiseksi kansainvälisiin asianajajan ammattiin liittyviin oikeustapauskilpailuihin
Kotimaisiin jatko-opiskeluihin ei apurahaa ole yleensä myönnetty, ellei jatko-opiskelulla ole erityisen vahvaa liityntää asianajajaoikeudelliseen tutkimukseen.
Seuraavan kerran säätiö käsittelee apurahahakemuksia 26.5.2008 pidettävässä kokouksessaan.
Hakemus apurahan saamiseksi on vapaamuotoinen ja hakemus tulee toimittaa säätiön hallituksen sihteerille noin kuukautta ennen kokousta.
Säätiön hallituksen sihteeri:
Pääsihteeri Markku Ylönen
Suomen Asianajajaliitto
Simonkatu 12 B 20
Apurahahakemukset voi toimittaa myös Markku Ylöselle myös sähköpostitse:
etunimi.sukunimi@asianajajaliitto.fi







